Seçenekler

Üyelere özel seçenekler için sisteme giriş yapınız. (Numara Şikayet bireysel üyeliği ücretsizdir.)
  • Banner 1
  • Banner 2

google samsung


Sık Sorulan Sorular

Numara Şikayet’e bir numarayı şikayet ettiğimde ne olacak?

Numara Şikayet’e bir numarayı şikayet ettiğinizde öncelikle bu numaranın yayınlanmasını ve isteminiz dışında arama gerçekleştirildiğinden diğer kullanıcıların da haberdar olabilmesini sağlamaktasınız. E-mail sistemlerinde sıklıkla kullandığımız SPAM(İstenmeyen posta) kavramı maalesef telefon numaraları için var olmamaktadır. Numara Şikayet bu amaçla, istenmeyen arama/SMS trafiğini azaltmayı hedeflemektedir.

Telefonunuz Android işletim sistemine sahip ise NumaraSikayet'in ücretsiz uygulamasını telefonunuza kurabilirsiniz. Bu uygulama, şikayet ettiğiniz numaralardan gelen SMS'leri telefon üzerinde engelleyecektir. Diğer tipte telefonlar için maalesef bir uygulamamız bulunmamaktadır.

Kurumsal bir numarayı şikayet ettiğiniz durumda, kurum Numara Şikayet'e kayıtlı ise, kendilerine şikayetinizi iletmek üzere aracı platform rolü üstleniyoruz. Numara Şikayet'e iletilen herhangi bir numara hakkında hukuksal işlem başlatılmamaktadır.

Şikayet edilen numaranın sahibiyim. Ne yapmalıyım?

Şirketiniz reklam amaçlı SMS/Aramalar yapan bir konumda ise, Numara Şikayet sitesinde kurum hesabı oluşturup şikayetlere cevap yazabilir, bu şekilde şikayetleri çözebilirsiniz. Ayrıca sizin numaralarınız için yapılmış şikayetlerde otomatik olarak bilgilendirilirsiniz. Numara Şikayet Yönetimi'ne ulaşmak için, kullanıcı menüsündeki "Hakkımızda" linki altında yer alan iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Numara Şikayet üzerinde kurumsal üyelik açmak ücretsizdir. Otomatik bilgilendirme, şikayete site üzerinden cevap yazma, otomatik şikayet çözme ve CRM sisteminize özel entegrasyonlar için Gold üyelik gerekmektedir. Gold üyelik ile ilgili detaylar için lütfen irtibata geçiniz.

Numara Şikayet Android uygulaması ne işe yarıyor?

Android uygulamamız sayesinde, Numara Şikayet kara listesinde yer alan numaraların gönderdiği SMS mesajları, otomatik olarak engelleniyor. Bu şekilde SMS gelen kutunuzun istemediğiniz reklam mesajları ile dolmasının önüne geçebiliyorsunuz. Android uygulamasının seçenekler kısmında engellenecek numaralar olarak sadece sizin şikayet ettikleriniz, veya Numara Şikayet tarafından belirlenen kara listelerdeki(içerik ve numara kara listeleri) numaraları engellemeyi seçebilirsiniz. Uygulama, arama engellemesi yapmamaktadır.

Numara Şikayet Android uygulamasını yükleyebilmem için telefonumun Android sürümü ne olmalı?

Android 2.3.3 ve üzeri telefonlar uygulamayı desteklemektedir.

Numara Şikayet Android kara listesi nasıl belirleniyor?

Numara Şikayet üzerinde yer alan;
  • Belirli sayıda kullanıcı tarafından şikayet edilmiş;
  • Şikayetleri "çözülmedi" durumunda olan;
  • Korunan Numaralar listesinde olmayan;
  • Kurumsal numaralar;
Numara Şikayet kara listesine geçer. Kara liste, her gün yeniden güncellenmekte ve kara liste engelleme seçeneğini seçen Android uygulamalarınca indirilebilmektedir.

Numara Şikayet Android uygulamasını nasıl indirebilirim?

Tamamen ücretsiz olan uygulamayı Google Play (Android Market)'den indirebilirsiniz. Uygulamaya, Samsung Apps aracılığı ile de erişmek mümkündür. Ayrıca, mobil şikayet sorgulama ve gönderme için kullanabileceğiniz ve Java uyumlu telefonlarda çalışan NumaraSikayet uygulamasını ana sayfadan indirebilirsiniz.

Numara Şikayet Android uygulaması tarafından engellenen SMS'leri görebilir miyim?

Numara Şikayet mobil uygulaması tarafından engellenen son 20 SMS'in içeriği ve tüm engelleme kayıtları telefon üzerinde uygulama kaldırılana dek saklanır. Engelleme kayıtları ve içeriklerine programın ana menüsünden erişilebilir.(Uygulamanın ayarlar kısmında SMS saklama seçeneği seçili olmalıdır.)

Android uygulaması SMS'i engellediğinde karşı tarafa engellenme olduğuna dair bir mesaj gidiyor mu?

Herhangi bir mesaj gönderilmemektedir. SMS'i gönderen kişi, mesajı ulaşmış olarak algılar.

Kişiye ait numaraları nasıl şikayet etmeliyim?

Şikayetlerinizi gönderirken şikayet formunda yer alan "Numara bir kişiye aittir." seçeneğini seçerseniz, şikayet kişisel numaraya ait bir şikayet olarak kaydedilir. Kişisel şikayetlerde Açıklama, Arayan, Tarih gibi bilgileri girmeniz gerekmez çünkü bu tip şikayetler site istatistikleri ve numara sorgularında görüntülenmezler. Size ait kayıtlar içerisinde saklanan bu numaralar, sadece sizin telefonunuz tarafından indirilip SMS engellemesinde kullanılırlar. (Bunun için Android programın ayarlar kısmında engellenecek numaralar için 'Sadece benim şikayet ettiğim numaraları kullan' seçeneği seçilmelidir.) Kişisel numaralar, Numara Şikayet tarafından oluşturulan kara listeye girmemektedir.

Bana gelen mesajı gönderen bir numara değil. Bunu nasıl şikayet edebilirim?

Başlıklı SMS'leri şikayet etmek için, www.numarasikayet.com'a kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapınız. Ana menüdeki "Yeni Şikayet" kısmında tip olarak SMS'i seçiniz. Hemen aşağıda başlıklı SMS'lere özel bir seçenek belirecektir. Bu seçeneği seçtiğinizde bir metin kutusu açılacaktır. Bu alana gönderene ait ismi(örn. CHATBOX) girebilirsiniz.

Mobil uygulamada gönderene ait metni direkt olarak numara kısmına yazıp, tipi SMS seçerek bize iletebilirsiniz.

Şikayet ettiğim bir numara ile ilgili problemim kalmadı. Şikayetimi iptal edebilir miyim?

Bireysel veya kurumsal tüm şikayetlerinizi Numara Şikayet web sitesi aracılığı ile "Çözüldü" konumuna getirebilirsiniz. Bunun için Numara Şikayet sistemine kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra, ana menüden "Şikayetlerim" seçeneğini seçiniz. İlgili numaraya ait şikayeti bulduktan sonra hemen yanında yer alan "Çözüldü olarak işaretle" butonuna tıklayınız. Şikayet "Çözüldü" durumuna geçecektir. "Çözüldü" durumunda olan şikayetler kara listelere dahil edilmez ve Numara Şikayet mobil uygulamaları tarafından indirilmezler. Mobil uygulamamızı kullanıyorsanız bu işlemden hemen sonra uygulamanın menüsünden "Kara Listeleri Güncelle" seçeneğini seçmeniz durumunda ilgili numara bir daha engellenmeyecektir.

Şikayetim onaylandı, Android uygulaması da cihazımda sorunsuz çalışıyor fakat SMS'ler engellenmiyor. Sebebi ne olabilir?

Numara Şikayet Android uygulaması varsayılan olarak Numara Şikayet tarafından belirlenen kara listeyi kullanmaktadır. Şikayet ettiğiniz numara kara listeye düşme kriterlerine ulaşmadığından telefonunuza çekilmiyor olabilir.

Bireysel veya kurumsal, şikayet ettiğiniz tüm numaraların telefonunuz tarafından engellenebilmesi için, telefonunuzda uygulamayı çalıştırdıktan sonra ana menüden "Kara Listeleri Güncelle" seçeneğini seçiniz ve uygulamanın Numara Şikayet'e bağlanmasını bekleyiniz. "Numara Listesi Güncellendi" mesajını görüyorsanız şikayet ettiğiniz numaralar telefona aktarılmış demektir. Daha sonra yine ana menüde yer alan "Mevcut Numara Kara Listesi" kısmına tıklayınız. İlgili numara o listede listeleniyor ise bir sonraki mesajı engellenecektir. Numara Şikayet mobil uygulamasının çalışabilmesi için, telefonunuzda ikinci bir SMS engelleme yazılımı bulunmamalıdır. SMS engellemenin gerçekleşmesi için şikayet tipi bilgisinin SMS olarak seçilmesi gerekmektedir. Kurumsal numaralar, Numara Şikayet Yönetim onayını takiben telefona aktarılabilir hale gelmektedir. (Bireysel numaralar sistem tarafından otomatik olarak onaylanmaktadır. Otomatik onay 1-2 dakika içerisinde gerçekleşmektedir.)

Kurumsal numara onayları ne kadar zamanda gerçekleşiyor?

Bireysel şikayetler sistem tarafından otomatik olarak onaylanmaktadır. Kurumsal numara onayları ise Numara Şikayet Yönetimi'nin onayına tabi olduğundan onay süreci zaman alabilmektedir. Ortalama onay süresi şikayetin bildirilme saati ve sistemdeki şikayet yoğunluğuna göre değişebilmektedir.